Adaptacja w żłobku

Wrzesień miesiącem adaptacji malucha

Żłobkowy debiut maluszka jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu rodziny.
Każdy z Państwa chce znaleźć dla swojego dziecka jak najlepsze miejsce, w którym maluch będzie czuć się dobrze i bezpiecznie. Żłobek jest pierwszym etapem na drodze dziecka, który różni się pod wieloma względami od domu rodzinnego (nowe otoczenie, nowi ludzie, zmieniony rytm dnia).
Pierwszy dzień w żłobku to wielkie wyzwanie dla dzieci jak i dla rodziców. Emocje jakie temu towarzyszą są zazwyczaj negatywne, mało przyjazne. Żeby zminimalizować stres związany z czekającymi rodziców i dzieci zmianami, warto się dobrze do nich przygotować.

Dzień otwarty

W lipcu  zapraszamy wszystkich Rodziców z dziećmi, które będą uczęszczały do naszego żłobka od września na dzień otwarty. Informacje szczegółowe będą podane na naszej stronie internetowej w bieżących aktualnościach. Dzień otwarty jest okazją żeby poznać nas lepiej. W tym dniu będzie możliwość rozmowy z kadrą żłobka, a także będzie można zobaczyć nasze sale oraz plac zabaw.

Przygotowania do żłobka

Kilka tygodni przed rozpoczęciem przygody ze żłobkiem proponujemy sprawdzić jak, wygląda rytm dnia w naszej placówce (wejdź-PLAN ZAJĘĆ), a następnie podjąć próby dostosowania rozkładu dnia dziecka do obowiązującego w żłobku harmonogramu. Sprawdzoną metodą jest też, pokazywanie nieco starszym dzieciom zdjęć z naszej strony internetowej (wejdź- AKTUALNOŚCI) np. placu zabaw na którym bawią się dzieci lub innych wydarzeń w których uczestniczyły. Prosimy także, żeby Państwo nieco wcześniej przygotowali wyprawkę dla maluszka i już pierwszego dnia przynieśli nam wszystkie niezbędne rzeczy, zaświadczenie od lekarza oraz uzupełnioną dokumentację rekrutacyjną .

Adaptacja

Dni adaptacji w naszym żłobku przebiegają stopniowo i składają się z etapów o których jest mowa w planie adaptacji (poniżej). W tym okresie rodzice i dzieci maja szansę zapoznania się z nowym środowiskiem oraz opiekunkami grupy.

Opiekunki

Najważniejszym zadaniem opiekunek w tym trudnym okresie adaptacji jest pomoc dziecku w odnalezieniu się w nowej, trudnej dla niego sytuacji, zaakceptowaniu przez dziecko rozłąki z rodzicem, a także nabraniu zaufania do personelu. Opiekunki w szybkim czasie poznają najważniejsze przyzwyczajenia i nawyki dziecka, a rozmowa z rodzicem pozwala wyjaśnić z czego wynika aktualne zachowanie dziecka. Jako osoby doświadczone w pracy z dziećmi wiemy, że każde dziecko inaczej reaguje na zmiany.Dlatego też, przebieg adaptacji po rozpoznaniu reakcji i potrzeb dziecka może być ustalony indywidualnie.

Plan adaptacji w naszym żłobku

Podczas pierwszych dni adaptacji, nie należy rzucać dziecka na ,,głęboką wodę” czyli zostawiać na cały dzień
w żłobku. Czas pobytu dziecka w żłobku z dnia na dzień będziemy wydłużać, tak aby maluch mógł stopniowo przyzwyczajać do nowego środowiska.
Prosimy wszystkich rodziców/opiekunów o pełną dyspozycyjność oraz stały kontakt telefoniczny, a także informujemy, że  tylko jeden rodzic/opiekun wraz z dzieckiem uczestniczy w dniach adaptacyjnych, związane to jest z małą powierzchnią sal.
Czas adaptacji jest trudny dla każdej ze stron, to jak dziecko będzie się adoptować w żłobku zależy w dużej mierze od rodziców/opiekunów dziecka.
Pamiętajmy, wzajemna współpraca to podstawa😊

I tydzień adaptacji dziecka w żłóbku

W tym tygodniu stosujemy skrócony czas pobytu nowych dzieci w żłobku, umożliwi to stopniowe oswajanie się dziecka z otoczeniem.
Dziecko przynosi ze sobą swoja ulubioną maskotkę lub zabawkę, która zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

1-2 dzień adaptacji dziecka – dotyczy wszystkich dzieci


3 dzień adaptacji dziecka – dotyczy nowoprzyjętych dzieci


4-5 dzień adaptacji dziecka – dotyczy nowoprzyjętych dzieci

 

II tydzień adaptacji dziecka w żłóbku

1-5 dzień adaptacji dziecka – dotyczy nowoprzyjętych dzieci

 

Jak zostać rodzicem-superbohaterem?

Wystarczy że:

W końcu gramy do jednej bramki!

 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia  PE i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE zwanego dalej RODO informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Żłobek "Puchatek" w Sopocie. Więcej informacji znajduje się w zakładce  RODO
Rozumiem
Skip to content