Marzec jest miesiącem przypominającym o prawidłowej higienie jamy ustnej : 4 marca obchodzimy Dzień Dentysty a 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.
Dlatego warto pamiętać, że:
- Zawiązki zębów dziecka zaczynają się kształtować już w okresie płodowym, około 4-6 tygodnia ciąży, dlatego tak ważne jest, by kobieta w ciąży spożywała pełnowartościowe posiłki zawierające witaminy A, D i C oraz wapń, fosfor, żelazo i fluor, które mają wpływ na formowanie się i mineralizację zębów, a także warunkują ich prawidłową budowę.
- W 4. miesiącu życia płodowego zaczynają się rozwijać receptory smakowe dziecka, dlatego nadmierne spożywanie przez kobietę w ciąży słodyczy przyczynia się do wykształcenia podobnych upodobań smakowych u dziecka. Stosowanie w okresie ciąży zbilansowanej diety, z ograniczeniem spożycia cukrów prostych, może się przyczynić do mniejszej podatności zębów dziecka na próchnicę.
- Pielęgnację jamy ustnej dziecka należy rozpocząć w pierwszych miesiącach życia od delikatnego przemywania dziąseł za pomocą kawałka gazy zwilżonej czystą wodą lub nawiniętej na palec mikrofibry.
- Próchnica może pojawić się już w 6 miesiącu życia dziecka, wraz z nowymi ząbkami. Dlatego higiena jamy ustnej od najmłodszych lat dziecka jest niezbędna, bo pamiętajmy próchnica jest chorobą zębów. Do jej rozwoju dochodzi wtedy, gdy zawarte w jedzeniu cukry ulegają fermentacji, stając się pożywką dla bakterii chorobotwórczych (są nimi paciorkowce Streptococcus mutans). Powstające wtedy kwasy rozpuszczają szkliwo, co prowadzi do ubytków.
To jak myć ząbki naszych pociech?
Mycie zębów u dziecka powinno odbywać się dwa razy dziennie, szczególnie dużą wagę powinno się przykładać do dokładnego szczotkowania ich przed nocą. Ruchami okrężnymi należy szczotkować zewnętrzną powierzchnię zębów, następnie przy szeroko otwartych ustach można przejść do powierzchni wewnętrznej. Pamiętajmy również o języku, który należy czyścić ruchami wymiatającymi.
Zdajemy sobie sprawę, że przyzwyczajenie dzieci do mycia zębów może być trudne. Szczególnie, gdy mamy ruchliwe dziecko. Jednakże, bardzo ważne jest aby się nie poddawać i wybrać taką taktykę, aby uprzyjemnić dziecku ten rytuał 🙂 Może pasta, czy lokalizacja mycia zębów będzie dobrym rozwiązaniem? Pomóc może konsultacja ze stomatologiem dziecięcym, który dzięki swojemu doświadczeniu, może udzielić nam cennej wskazówki.
Pamiętajmy, że przegląd zębów u Stomatologa powinien odbywać się od 2 do 4 razy w roku, w zależności od potrzeb dziecka!
W żłobku staramy się uczyć dzieci od najmłodszych lat, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem życia. Podczas „porannej higieny” Panie Opiekunki pokazują jak prawidłowo trzymać szczoteczkę, jak nakładać pastę oraz jak długo i poprawnie myć ząbki.
Źródła:
Mycie zębów u dzieci – w jaki sposób? – Ziombki